Jak naistalovat již vydaný certifikát PostSignum do MacBooku?

Ahoj, dobrý den, jsem z neziskovky Letokruh (dobrovolnictví v seniorském věku) a potřebovala bych pomoct s instalací PostSignum do MacBook. Certifikát již máme (a funkční) ve služebním notebooku s Windows, ale paní ředitelka by si ho potřebovala nainstalovat také do svého MacBooku. Zkoušely jsme nápovědy z netu, ale stále se nám to nedaří. Já jsem pokročilý uživatel Windows, ale Apple neumím.
Mohla bych poprosit o online pomoc - mohli bychom si dát videocall i s paní ředitelkou a zkusili bychom zjistit, proč nám to nejde?
Předem moc děkuji za laskavost.
Ilona Jindrová

3 Likes

Pokud se neozve nikdo další, tak já bych na to s vámi mohl mrknout, napíšete mi soukromou zprávu nebo mail na zoul@cesko.digital a domluvíme se, kdy by se vám to hodilo?

Dneska jsme na to koukali a zatím neuspěli. Jde o prodloužení certifikátu – od PostSignum jsme stáhli nový certifikát a zálohu soukromého klíče, ve Finderu pak označíme oba soubory a otevřeme je najednou. Spustí se Klíčenka, která nabídne přidání certifikátu (bezvadný), ale když potvrdíme, že certifikát chceme přidat, Klíčenka řekne, že informace nejde přečíst (parafrázuju, nepamatuju si přesně). Kde může být chyba?

Je to hodne random rada, ale ja jsem s temi ceskymi certifikaty mel problemy s formatem. Zkus zjistit v jakem jsou formatu (windows ma napriklad nejaky proprietary) a openssl utilitkou je pretransformovat treba na pem nebo keystore. Pokud to pujde, tak by s keychainem nemel byt problem.

Edit: To, ze maji klice nejakou koncovku neznamena, ze jsou opravdu v tom formatu.

1 Like

Pokud se jedna o soukromí certifikát mělo by stačit na něj dvakrát kliknout a on se přidá do klíčenky

Dobrý den,
děkuji všem za reakce a za rady. Po callu a dohodě se @zoul jsem se obrátila na HelpDesk PostSignum. V první fázi bylo potřeba vygenerovat certifikát v .p12, což jsme udělali a už se certifikát ukázal tam, kde má - v Moje certifikáty. Je však “nedůvěryhodný”, což nyní řešíme opět s HelpDesk - bude asi potřeba nainstalovat certifikáty certifikační autority (!). Jakmile vyzkoušíme, tak dám vědět, jak to dopadlo :slight_smile:
Děkuji :+1:

5 Likes

Dobrý den,
s pomocí HelpDesk PostSignum jsme problém nakonec vyřešili. Omlouvám se za zpoždění mé reakce zde ve fóru.

Zde shrnuji řešení - Instalace již vydaného certifikátu PostSignum do jiného počítače MacBook

  1. vygenerovat (exportovat) certifikát v souboru .p12
  1. Import do MacBook
  • standardně (dvojklikem) nainstalovat zálohu certifikátu ve formátu .p12

  • nastavit jeho důvěryhodnost:
    ** nainstalovat kořenové certifikáty certifikační autority (tj. České pošty) - certifikáty ke stažení zde: Certifikáty autorit | Certifikační autorita PostSignum (ČP doporučuje stahovat ve formátu .der)
    ** v MacBooku nastavit u všech certifikátů (osobního i od certifikační autority) “vždy důvěřovat”

  • návod České pošty k důvěryhodnosti zde: Instalace certifikátů certifikačních autorit v OS X

  • Po instalaci jsou certifikáty zobrazeny v Klíčence (keychain).

POZOR: Po zvolení “Vždy důvěřovat”, OS X bude vyžadovat Vaše systémové heslo.
Pokud se nedaří zadat správné systémové heslo, je možno jej aktualizovat - návod je zde: Když na Macu potřebujete aktualizovat heslo ke svazku klíčů - Podpora Apple (CZ)


Moc děkuji všem, kdo se mi zde ozval s radou. Přeji hezký den,
Ilona Jindrová

2 Likes

Uf, to byla teda odyssea! :sweat_smile: Gratulujeme a děkujeme za hezké shrnutí.