Aplikace pro participativní rozpočty

Ahoj!

Už pár let si říkám, proč není nějaká aplikace, kde si můžu nastavit měsíční nebo roční příspěvek své obci/městu, kde bydlím, a pak hlasováním rozhodovat, jak se ty peníze mají použít?

Formálně se to jmenuje Participativní rozpočtování a v Česku to není nic neznámého a pár firem se už tento způsob hospodaření s veřejnými financemi snaží digitalizovat:

Jenže i jejich metodou mi to přijde složité. Např. u decision21.cz si obec musí nechat zařídit vlastní redakční systém a pak se postarat o to, ať se to dostane k občanům. Platební systém to zdá se nemá.

Jak si to potom představuji? Chci si na svém telefonu nastavit příspěvek své obci 200 Kč,- měsíčně a pak si vybrat konkrétní projekt a nebo to nechat ve „volném rozpočtu“. Zároveň chci v aplikaci vidět, jak se projektům daří a na co se můžu těšit dál. Také bych si chtěl prohlédnout projekty, co běží v mém okolí, a když mě něco zaujme, můžu to jednorázově podpořit.

Nemám vůbec představu o tom, jak by tato aplikace měla fungovat, tak, ať je to fér a peníze se dostanou pouze na vybrané projekty a nezahučí do ostatních výdajů obce. Nevím, jestli by po takovéto aplikaci byla poptávka a jestli nejsem jeden z mála, kdo by vůbec chtěl takto příspívat.

Každopádně si myslím, že je důležité co nejvíce lidí zapojit do veřejného dění a nebo alespoň do dění v jejich okolí. Každá cílená koruna (nebo přiložená ruka k dílu) může něco zlepšit.

Jak vnímáte hospodaření s veřejnými financemi vy? Kde tam vidíte prostor pro digitalizaci? Máte tip na aplikaci/platformu, která už toto řeší, klidně i v zahraničí?

2 Likes

My participativní rozpočet v naší obci (Boskovice) pár let provozujeme. Hodně jsme o tom psali v místních novinách, můžu doporučit jako zdroj postřehů a zkušeností. Funguje to trochu jinak než píšeš ty – nic se neplatí, ale občané můžou každý rok navrhnout projekty, které by se mohly udělat, a následně hlasujeme o tom, který z nich se bude dělat. (Ostatně dalo by se říct, že ten měsíční nebo roční příspěvek jsou naše daně.)

Až do teď to běželo na platformě PinCity, ale myslím, že jsme ji právě vypověděli (důvody zatím neznám).

Celkově mně z toho za těch pár ročníků vychází, že nejpodstatnější částí není ani tak ten rozpočet nebo obecně financování, ale hlavně ten kontakt a vzájemná výměna zkušeností a perspektiv ze strany občanů a ze strany radnice. Když to hodně zjednoduším, to uvažování radnice bývá často hodně procesně zamotané a defenzivní (nic nejde), zatímco uvažování občanů může být zase hodně hrrr a naivní (není na tom co řešit, za týden je to hotové). Ve výsledku se obě strany během realizace projektu v něčem poučí a posunou někam doprostřed, což je super.

PS. A moc se mně takhle na první pohled líbí participativní rozpočet v Brně, říkají tomu Dáme na vás. Nemám s tím absolutně žádnou zkušenost, jen mně to přijde hezky udělané.

Díky za odkazy. Je skvělé, že to takto organizujete!

Daně jsou příspěvky sami o sobě, to je pravda :slight_smile: a jak píšeš, problém bude spíš v komunaci a asi i v tom, že to nakonec někdo musí odmakat. Buď někdo z obce a nebo dobrovolník.

To brněnské participování vypadá fakt dobře! Líbí se mi i to hlasování a to že je to zabezpečené “Brno iD”, aby hlasovali jen skuteční občané. To mě přivádí k myšlence, že digitální identitu už přece máme. Bylo by tedy fajn, kdyby každá obec k sobě mohla automaticky “onboardovat” své občany, skrze existující autorizační mechanismus a nechat je hlasovat a vznášet návrhny.

Co si myslíš o použitelnosti Identity občana pro takové účely?

Já doufám, že je to přesně takhle myšlené, že jedna moje centrální identita vůči státu nahradí hromadu samodomo vypěstovaných řešení. Ale vůbec netuším, jak jsme zatím v tomhle daleko, takže úplně chápu, pokud například obce z různých důvodů zůstávají u některých agend u vlastních autentizačních mechanismů. (Ale třeba náš městský portál občana už valí přes Identitu občana.)

Podle tohoto příspěvku na LinkedIn by mohl Středočeský kraj v dohledné době uvolnit svoji platformu pro Participativní rozpočty jako Open Source.

1 Like

Ahoj,

ano, včera zveřejnění kódu schválila na můj návrh Rada kraje, ještě to musí do Zastupitelstva 26.2. Předáme SW do správy Otevřeným městům s open source zdrojákem.
OM již dříve měla SW pro PAROZ a dodnes na něm běží Brno, ale nebylo to moc univerzální.
Stay tuned. :wink:

4 Likes

Přihazuju odkaz na Decidim. Zkušenost s tím nemám žádnou, ale vypadá to, že nějakou podporu to v zahraničí má.

1 Like

Pokud vím, tak veškeré aplikace jako Moje obec nebo Munipolis fungují na principu radnice poskytne určitý objem peněz, obyvatelstvo participativně rozhodne na jaké projekty budou alokovány… To co nastínil @matyaskrecek97 je next level, vlastně hybrid mezi crowdfundingem a participativním rozhodováním, přijde mi to jako skvělý nápad, v praxi jsem ho zatím neviděl, ale viděl bych ho rád, protože by lidi motivoval nejenom k větší angažovanosti a deliberaci, ale také k filantropii! :clap: nejjednodušší by asi bylo zkusit přesvědčit některého ze správců (třeba Středočeský kraj), aby tuto funkcionalitu v budoucnu do stávajícího řešení přidal…

1 Like

Ahoj, zveřejnili jsme zdrojový kód SW PAROZ - je to tedy “jen” jednoduché řízení procesu participativního rozpočtu, podněty na rozvoj výše beru na vědomí.

4 Likes