Kdo by měl vlastnit vizi pro digitalizaci České republiky?

Dobry den ve spolek,

Hledam vlastnika vize digitalizace Ceske Republiky, mate napad kdo by to mel byt?

Identifikovali jsme ze sdilena vize chybi a tak se do toho chceme pustit. Ale aby tato vize byla udrzitelna, tak je potreba najit vlastnika. Musime to delat s ni/m a pro ne. Mate nazor ci vite kdo by to mel byt?

3 Likes

Asi by se mi líbilo, kdyby to nebyla jedna konkrétní osoba.
Nemohla/neměla by to být DIA?

1 Like

Souhlasím, že by to neměla být jedna konkrétní osoba, ale mělo by to být vázané na instituci nebo roli. A to především pro tu potřebu udržitelnosti. :+1:

2 Likes

Já myslím, že to je takhle míněno – která instituce by tu vizi měla vlastnit. Mně taky dává největší smysl DIA, ale ta vize je zčásti odborná a zčásti politická věc, takže by tam měla být ještě nějaká souhra s místopředsedou vlády pro digitalizaci…? (Rozumím tomu jako koza petrželi.)

2 Likes

Většina organizací veřejné správy má dnes již roli digitálního zmocněnce (a přibývají i role AI zmocněnce), a digitálním zmocněncům předsedá, pokud vím, Ivan Bartoš. Čili nějaká instituce sdružující tyto role již existuje, ale nevím, jak je efektivní. Přišlo by mi ale smysluplné, kdyby vizi digitalizace ČR vlastnila právě taková instituce v součinnosti s konzultacemi ze soukromého sektoru a neziskových organizací.

3 Likes

Ahoj!
Dobrá otázka.

Já bych řekl, že by to mohl být kolektiv interesovaných organizací - možná Společně a digitálně, kam by mohli přibýt nové vč. DIA a stát se z toho platforma, která nastavuje faktory, KPI a pravidelně monitoruje jejich stav, tlačí na všechny instituce, komunikuje prostřednictvím médií.

DIA je přecejenom zodpovědná za veřejné informační systémy a nejsem si jistý, že je schopen dohlédnout k horizontům neziskovek, seniorů, vzdělávání na školách, digitalizaci a konkurenceschopnosti malých podniků atp.

Držím palce!

H.

4 Likes

Z určitého hlediska by toto mělo být promítnuto do hodnocení činnosti vrcholových manažerů jednotlivých úřadů/významných institucí+ aby byly významní nositelé té hlavní vize. Protože digitalizační a nové věci do chodu těchto úřadů už nějaký čas obhajuji, mám už odzkoušeno, že když se na to apeluje “od hlavy” tak to frčí úplně jinak než když ta hlava o těchto věcech nechce nic slyšet. To je ale samozřejmě spíš realizační rovina. Filosofická idea a její udržitelnost v čase…to bude oříšek. Určitě by to mělo stát mimo politiku.