Nástoje pro přístupnostní překryv (accessibility overlays) jsou dle EU nefunkční

Evropská unie vydala prohlášení, ve kterém varuje před využíváním nástrojů, které mají automaticky zvýšit přístupnost webu.

Používáte takový nástroj? Jaké s ním máte zkušenosti?

1 Like

Vůbec jsem nevěděl, že taková věc existuje! Díky.

Když na to koukám, velká část poptávky je asi daná legislativními požadavky – některé weby musí být přístupné ze zákona, takže zejména u těch starších je asi velká poptávka po tom, aby se prostě zaplatily nějaké peníze a „ta přístupnost se do nich nalila“, aniž by se muselo moc věcí měnit. Což je v principu legitimní úvaha.

Akorát přístupnost podle mě není věc, kterou můžeš někam nalít jako fridex, aniž bys rozuměl tomu, co děláš. Dovedu si představit, že nějaký „overlay“ spraví třeba barevný kontrast, ale jak začne dělat nějaké „AI věci“ (:man_facepalming:), tak to může být i čistě kontraproduktivní, například se to může bít s vestavěnými asistivními funkcemi prohlížeče nebo operačního systému.

Hezky to popisuje vyjádření European Disability Forum:

(Vůbec tu organizaci neznám, nevím, nakolik je relevantní, jen jsem vygooglil a ten text mě zaujal.)

Taky si moc rád přečtu názor někoho, kdo s tím má praktické zkušenosti.

1 Like

Ja obcas vidam accessibility overlay ve WordPressu jako plugin. Takove to zvetsovani pisma a podobna tlacitka. Ale uz to mi prijde, ze jsem se zanoril hluboko do temnych vod Internetu.

Ze to existuje jako externi nastroje vidim prve. Ale umim si predstavit, ze pro nejaky low-end web muze byt “AI reseni”, co to tuni, dokud to neni zelene, dobre.

1 Like

To zvětšování písma je ještě vcelku legitimní a použitelná věc, ale různé řešení kontrastu, nebo pojmenovávání landmarků a labely k políčkům ve formulářích tam už ti ani AI myslím nepomůže.
Navíc, typicky ta cílovka, pro kterou jsou tyhle nástroje jakoby určené, má ve svém zařízení už takové nastavení, aby mohli co nejlépe fungovat. Takže představa, že se někdo snaží najít na webu ikonku toho toolbaru a zapnout si tam nastavení pro sebe není úplně reálná.
Mnohem lepší je, když je ten web sémanticky správně strukturovaný, aby se na něj tyhle OS nastavení dobře chytali a lidi se v něm dobře orientovali.
Například Infocentrum Cheb má tenhle overlay jako druhou položku v TAB order (což je fajn, protože na něj rychle narazíš). Bohužel jim ale nefunguje Skip to content, takže na každé stránce musíš projít skrz všechny ty A11Y odkazy, pak skrz hlavičku, pak skrz menu … zkuste si to sami :slight_smile:

Hlavní problém je, že ty tooly slibují řešení problémů, které se prostě automaticky dobře řešit nedají.

2 Likes

Jo, tenhle WP plugin jsem myslel. Obcas ho vidam. Vlastne nevim jak moc pristupne to je (pun intended), ani nehodnotim, jestli stranky mesta jsou na to vhodne misto. Ale kdybych delal nejaky low-end WP web a musel mit zelene odskrtany checklist, tak bych to tam bez obav prasknul taky.

Na tohle jsem teď četl trefnou poznámku:
“Such solutions often focus on people who want to comply with accessibility instead of people with disabilities.”

2 Likes