Nástroj na projektové řízení pro 10 uživatelů

Ahoj,

potřebovali bychom v Nadaci poradit jaký nástroj zvolit na projektové řízení. Potřebujeme něco pro cca 10 uživatelů, co by nám usnadnilo řídit dlouhodobé projekty (2-5 let), upozorňovalo nás na termíny, pomohlo zorganizovat práci a zadávat úkoly členům týmu, sdílet dokumenty a ideálně bylo zdarma a nebo za nějaké menší předplatné. Nemáte prosím někdo tipy? Je toho spousta a nevíme, co si vybrat, aby nám to nekomplikovalo život a nebo nestálo příliš. A kdyby se našel někdo, kdo by k nám přišel, poradil a pomohl nám vše nastavit a rozjet budeme nejšťastnější! :slight_smile:

Moc díky!
Katka

4 Likes

Ahoj! Je toho fakt miliarda, hodně záleží na vašich zkušenostech a podrobnějších představách.

Zároveň se nebojím říct, že třeba Trello je docela dobrá startovací pozice pro řadu menších týmů. Pro řadu věcí stačí ta verze zdarma, na organizaci práce a zadávání úkolů je velmi dobré. Termíny hlídat umí, i v té verzi bez placení nabízí jednoduchý kalendářový pohled. A nejlepší na něm asi je, že té základní metafoře nástěnky s papírky rozumí všichni, takže se toho vesměs nikdo nebojí.

Se sdílením dokumentů je to složitější, ale pokud jste formálně neziskovka, tak můžu vřele doporučit Google Workspace pro neziskovky – je zadarmo a dostanete v něm kvalitní kancelářský balík, kde je mimo jiné sdílený disk. (Koukám, že jste formálně nadace – nevím, jestli Google dává Workspace zadarmo nadacím, mám zkušenosti pouze se spolky a ústavy :–)

3 Likes

Ahoj,
zkus mrknout na Asanu, do 10 uživatelů je zadarmo a myslím, že by takovémuto typu použití mohla vyhovovat.

Já ji mám ráda, používala jsem i pro osobní task management, než jsem přešla na přímočařejší nástroj (vystačím si s Trellem, ale na dlouhodobé věci bych ho asi narozdíl od Zoula nedoporučila).

4 Likes

Ja jsem posledni rok nekolikrat doporucoval Linear (https://linear.app/) mensim tymum. Sice se tvari hodne technicky, ale vubec tomu tak neni. Jako killer feature vidim opravdu dobre zpracovany koncept roadmapy a “tlaceni” jednotlivych clenu tymu k praci s ukoly samostatne (zpracovavani si zadani z Triage sami).

Zaroven je opravdu prehledny a pekne odstranuje sum a kognitivni zatez, se kterou treba Asana nebo Jira naopak pracovat nezvlada.

Edit: Je zdarma pro neomezene clenu, pokud neni potreba mezi nimi rozdelovat role (vsichni jsou admini). Coz mensi tymy temer vzdy splnuji

2 Likes

Linear neznám, mrknu.
Jak mají dobře zpracované UX pro nováčky? Je to snadné na nalodění?
Asana má za mě nevýhodu, že dokáže být na začátku dost neintuitivní a jak píše @mwenisch, dokáže člověka přehltit (narozdíl od Trella, to je za mě uživatelsky dost přímočaré a proto dobré na začátek, ale pořád si v něm neumím představit 2-5 let dlouhý projekt, na to už mi pak přijde nepřehledné).

2 Likes

Linear ma onboarding nadherne vymazlenej. Vyzkousej a uvidis. Temer vse (vcetne projektu, Triage a timeline) je na zacatku vypnute a dostanes se k tomu casem.

1 Like

My máme nástěnku pro noviny už deset let :slight_smile:

Záleží na tom, o jaký proces jde. Pokud jde o úkoly (v našem případě články), které existujou třeba pár týdnů max a následně se archivujou, tak máš na nástěnce vždycky jen omezený počet karet a jde to takhle udržovat roky.

3 Likes

Nechci zabrusovat do psychologie, abych z toho pak nemusel vybrusovat, ale vidim v tom osobni zkusenost vetsiny lidi. Kdyz reknes “projekt na 5 let”, tak si predstavis backlog rostouci linearne do nekonecna.

Ale tak to nutne byt nemusi (ani by nemelo). Pokud backlog nekontrolovane roste, je treba to resit a hledat pricinu. V tomhle muze to Trello hodne pomoct, protoze se ten process zhrouti relativne rychle a tim upozorni na kriticky problem. Oproti vetsim nastrojum, ktere problemy v procesu dokazou mistrne skryvat klidne roky.

2 Likes

Já noviny nevnímám jako projekt, jako projekt bych tu třeba vnímala jednotlivá vydání, která jsou ohraničená menším časovým rámcem.

Mně by asi chyběla v rámci pohledu shora nějaká timeline, roadmapa, nějaký větší pohled na celek včetně souvislostí znázorněných ideálně graficky, včetně pohledu do minulosti. Tak Trello využít neumím, nevím, jestli takové funkce má.

Jasně, tady už zkrátka záleží na těch podrobných požadavcích a na vkusu týmu – někomu fungujou líp pevnější procesy a silnější nástroje, někdo se víc spoléhá na ad-hoc komunikaci. Ani jedno z toho není špatně. Hlavně je potřeba spolu mluvit, uvažovat o těch procesech a nečekat, že to za nás udělá nástroj.

2 Likes

Je to tak. Třeba výbor Pyvce, ve kterém sedím, je ukázkový příklad toho, že i Trello se dá používat blbě… :sweat_smile: Rozhodně to není o technologické ne/zdatnosti, ale o tom, že tým ten nástroj dobře adoptuje, bude jim to dávat smysl a budou s ním chtít pracovat.

2 Likes

Děkuji moc, podívám se.

2 Likes