Otitulkování videa

Pokud navštěvujete libovolnou sociální síť jistě jste už viděli video, které má dynamické titulky s “bublinou”, která přeskakuje ze slova na slovo, přesně podle hlasu ve videu.

A chtěli byste takové titulky také udělat? Nedělejte to. :slight_smile:

Proč?

Přeskakující bublina vás ruší ve čtení, diktuje vám jak rychle máte číst a často snižuje čitelnost titulku, protože sníží kontrast mezi textem a pozadím.

Více do detailu se tím zabýval Ondrej Pohl ve své přednášce na Webexpu (čas 20:29, ale doporučuji zhlédnout celou přednášku).

Z pohledu přístupnosti bude lepší mít stabilní blok pod celým textem, který se nehýbe a zajistí vám konstantní čitelnost, bez ohledu na to co se zrovna na videu nachází. Docílíte tím i toho, že u více videí ze série budete moct mít titulky na stejném místě.

Napadá vás nějaký další, běžný antipattern?

5 Likes

Peťo, tys ještě zmiňoval nepoužívat kapitálky. Můžeš k tomu napsat víc?

1 Like

Používání kapitálek je vlastně samostatné téma samo o sobě, bez ohledu jestli je to ve videu, v příspěvku na sociální síti, nebo na plakátu.

Text, který je celý kapitálkami se obecně hůře čte, je v něm hůř vidět struktura, začátky a konce vět.

V kombinaci s videem, kde je na přečtení sdělení méně času to kapitálky ještě zhoršují.

Neříkám, že se nesmí používat, ale mělo by to být spíš VÝJIMEČNĚ na vypíchnutí konkrétního slova.

1 Like

To je velice zajímavé. Protože - v tom psaném textu mi to přijde úplně přirozené, že kapitálky mají nějakou specifickou funkci. Ale v tom videu jsem to vnímala tak, že potřebuju, aby ten text byl výrazný, tím pádem mi tam kapitálky přišly ok.
Díky za vhled!

2 Likes

To může být právě zkreslené tím, že třeba nemáš žádný problém, takže se v pohodě zorinetuješ v kapitálkách a ta srandovně skákající bublinka, je přece jen příjemná blbůstka, která tě nijak neomezuje.
Ale pak jsou lidi, pro které to problém představuje.

Jako typografický nácek nemůžu nedodat, že kapitálky jsou něco jiného než capitals :slight_smile: „Velká písmena“ jsou česky verzálky. Kapitálky jsou to, čemu se anglicky říká small caps, tedy velká písmena o výšce malých:

Obrázek je odsud, kde je k tomu i víc podrobností.

3 Likes

Díky @zoul, já to vždycky popletu. :man_facepalming:

2 Likes

Já to chápu, proto jen vypichuju, že to je zajímavý postřeh. :slight_smile:

Mimochodem když se zaměřím jen na zraková postižení, měla jsem možnost si zažít workshop od https://www.ranapece.cz/, kde měli řadu vybavení simulujících různé zrakové vady. Moc zajímavý.

2 Likes

Okamžitě mě napadá: mluvené slovo (reportáž, interview, povídání o historii apod.) podložené hudbou. Často jsem se i setkal s tím, že hudba byla dokonce moc hlasitá, takže to úplně odrovnalo požitek z poslechu a opravdu se to nedalo poslouchat ani minutu. Nevím, jestli na to existují nějaké průzkumy, ale mě hudba s mluveným slovem natolik vadí, že to prostě odmítám poslouchat.

3 Likes