Poskytujete fotky občanky online službám? Kterým?

Několikrát jsem se v poslední době setkal s případem, že po mně služba chtěla fotku občanky – jednou to byla smlouva na Dotykačku, jednou to byl check-in do hotelu, jednou to bylo ověření vývojářského účtu u Googlu. Dotykačce a Googlu jsem fotky občanky poslal, hotelu ne (zejména protože to ověření měli dělané přes službu třetí strany :man_facepalming: a následně se na mě dívali škaredě).

Teď koukám, že některým službám asi přesně tyhle naskenované doklady utekly:

Jak to máte s poskytováním fotek občanky vy?

  • nemám s tím problém, klidně dávám
  • jsem ochotný*á fotku poslat důležitým službám
  • pokud to jen trochu jde, nedávám z ruky
  • jen přes mou mrtvolu
0 hlasující

A nevíte někdo, jestli tohle nevyřeší eDoklady nebo v budoucnu evropská občanka? Tedy že by byla možnost prokázat identitu, aniž by mně ju mohla ta služba ukrást.

Jakej vidíš rozdíl mezi tím, že občanku pošleš mailem a tím, že si jí ofotí v hotelu? Tuším to mají povinnost dělat (úplně jistej si tím nejsem).

A nešlo by to už nyní pomocí NIA? Jestli by to tedy otevřeli pro soukromý sektor, trochu se bojím, že tam stále mají bottleneck.

U toho hotelu to bylo tak, že mně přišla předem mailem výzva od nějaké služby třetí strany, která hotelu poskytuje online check-in. Takže jsem si jednak nebyl jistý, jestli to není phishing, a jednak jsem tím check-inem až v hotelu (doufám) ušetřil jednu databázi, ve které ta data uváznou.

1 Like

Jen nerad. A pokud jde nahrát jpeg místo živé fotky, pak s doplněným vodznakem, aby bylo poznat, kudy to případně uniklo. Pro soukromé uživatele se nabízí https://www.mojeid.cz/ - ale chtělo by to něco univerzálnějšího :slight_smile:

1 Like