Reportingový nástroj pro neziskovku

Ahoj,
v naší neziskovce používáme na reporting Tableau. Reportujeme v něm dary, žádosti o dary, náklady, funnely apod. Ale nějak to začíná drhnout - data nesedí s realitou a správu nám dělá externí firma s vysokou hodinovou sazbou.

Začínáme tedy přemýšlet o alternativě, která by byla jednoduchá a dala by se snadno ovládat (ideálně vlastními silami). IT na integraci máme, ale ne na obsluhu. Takže ideálně nějaké řešení, které zvládne obsluhovat obyčejný netechnický smrtelník.

Jaký nástroj používáte u vás? Co byste nám doporučili?
Díky!

3 Likes

Super téma! Máš pár konkrétních příkladů těch reportů, aby bylo jasnější, co potřebujete?

1 Like

Obávám se, že screeny se nahrát nemůžu, tak to zkusím alespoň nějak popsat:
Funnel žádostí - report různých stavů kompletnosti a schvalování žádostí a pomoc (od leadu až po kompletní žádost, kam dárci darují peníze)
Dary - kolik kdo daroval, jaká částka
Mapa - kde bydlí žadatelé o pomoc
KPIs - jak se daří plnit měsíční KPIs

1 Like

@Romana_Pokorna @marketa_svitak neřešil třeba někdo něco podobného v rámci Nezisk.Digital? Napadá vás, kdo by mohl poradit?

1 Like

Jako dobrá alternativa se nabízí PowerBI, velmi podobné jako Tableau a funkcemi by mělo postačit.

2 Likes

Ještě mě napadá na základě tipu od @ondra_klubal (protože PowerBI je Microsoft nástroj, dřív mě to netrklo) - Šárko, používáte v té organizaci Google Workspace?
V rámci Učíme online jsme měli hezky vizuálně zpracovaná data v Google Data Studio, což se teď jmenuje Looker Studio. Nevím, jestli by to pokrylo všechny možnosti, co potřebuješ, ale zkus kouknout. Pracovalo se s tím pěkně.

Já jsem na tohle téma kdysi koukal, hledal jsem nějaké „jednoduché BI pro neziskovky“, které by nevypadalo jako ovládací panel od Temelína, ale nenašel jsem, všecko mně to přijde dělané na větší projekty.

Takže třeba v Česko.Digital jsme si nakonec zbastlili jednoduchý dashboard nad daty v Airtable. A v novinách máme taky jednoduché samodomo řešení v kombinaci s Datawrapperem. Nevím, jestli to můžu doporučit, záleží na konkrétnějších use casech. Je tam hodně ručního bastlení, úplně spokojený s tím nejsem.

Ta Airtable mně přijde jako zajímavý základ, data se tam relativně dobře reprezentujou a je dobré, že se často dá použít na víc věcí v rámci firmy, takže se nemusíte učit moc věcí. Ale třeba grafy z ní samostatně moc pěkné nelezou.

Taky budu rád za případné tipy na jednoduché relevantní nástroje.

V Airtable mám problém právě s těmi grafy. Ona je sice nějak umí v rámci nějakých svých vnitřních rozšíření, ale nedělá to moc intuitivně a především nejdou sdílet ven. Nejjednodušší varianta pro mě vždy byla stáhnout si data z Airtable v .csv a někde bokem v jiném nástroji z nich udělat statistiky a grafy. Na reporting za sebe tedy nedoporučuju, pokud ho nevyužíváte přímo jako databázi.

2 Likes

Díky, Ondro, už jsem si to zporovznila a zkoumám Power BI.
Anežko, bohužel jsme zaparkovaný v Microsoft 365, proto preferuji Power BI, protože to mám hned a v rámci žádných extra nákladů. Studio je hned moje druhá volba, ale to už by bylo z hlediska IT ekosystému trochu složitější. Ale kouknu i na to, díky za tip.

2 Likes

Super, pokud běžíte na 365, tak je PowerBI dobrá volba :+1:
Chtěla jsem dát alternativu, pokud byste byli na Googlu (a pokud to třeba bude tady číst někdo, jehož organizace na něm běží).

Dej pak vědět, jak se ti s tím pracuje a jestli to řeší váš problém. :crossed_fingers:

Děkuju za info. Airtable mě taky napadl, ale beru ho primárně jako databázi (i když ta by se nám v takovéhle pěkné podobě taky hodila :wink: ).

1 Like

@SarkaRau tak co, splnilo PowerBI potřeby? Nebo hledáš a zkoušíš dál?

Ahoj Anežko, nakonec se povedlo reporty opravit a dál pokračujeme s Tableau. Možná budeme hledat v budoucnu nového dodavatele, ale zatím to není aktuální.
Switch na PowerBI se tedy zatím nekoná.

2 Likes