Tipy na PC hry pro dítě, které něco učí

Nejsem zrovna fanouškem nezřízeného hraní videoher, ale zároveň vím o hrách, které jsou jak zábavné, tak umí něco naučit.

Mám na mysli hry jako Civilizace nebo SimCity nebo Capitalism II, které nejsou prvoplánově edukativní, ale dítě (nebo mladý člověk) si v nich vyzkouší věci, které by jinak nemohl(a) zažít, a z této zkušenosti pak může těžit v reálném životě.

Když vezmu třeba to SimCity, tak to je zábavná hra, která zároveň učí základní koncepty urbanismu (i když samozřejmě zjednodušené na kost), a nemalá část hraní spočívá v čtení grafů, tabulek a heatmap. Zároveň jsou tam simulovány věci jako znečištění životního prostředí nebo různé formy zdanění.

Máte tipy na další takovéto hry?

2 Likes

Bezvadný téma!

Já jsem v devadesátkách miloval hru The Incredible Machine, kde se řešily puzzly pomocí bizarních strojů. Myslím, že je to tohle:

Co pamatuju, některé ty těžší puzzly byly hodně makačka na bednu a podle mě to docela zajímavě učí něco jako algoritmizaci. Ostatně hodně kódu, co dneska lidi píšou, jsou přesně takovéhle šílené Rube Goldberg machines :slight_smile:

Vypadá to, že dneska jde hrát v prohlížeči, ale hodně by mě zajímalo, jestli není i něco moderního na stejném principu. Na tabletu by to muselo být super.

1 Like

A zaznamenal jsem, že si hodně lidí chválí Factorio:

Tady je ta vzdělávací souvislost asi hodně jasná :slight_smile:

Osobní zkušenost s ním ale nemám.

Factorio rozhodne doporucuju, stoji za to si ho minimalne vyzkouset.

1 Like

Super, díky za tipy. Od kolika let si myslíte, že ty hry jsou? Především Factorio mi připadá spíš pro starší.

Incredible Machines už jsem se synem (9 let) hrál. Bavil se, ale přece jen to na něj ještě bylo trochu moc.

Uvědomuju si, že mám dost specifické požadavky. Nesmí to být na tablet (snažím se, aby se kluk naučil spíš pracovat s počítačem než s tabletem) a nemělo by to být na webu (leda že by to byl nějaký standalone prohlížeč, který neotevře nic jiného).

Zatím se klukovi nejvíc líbí Minecraft, což je celkem pochopitelné vzhledem k tomu, kolik jeho kamarádů o tom mluví ve škole, a že je to jediná 3D hra, co má. I Minecraft umí být celkem “výukový”, ale neposouvá to dítě k věcem jako právě třeba to SimCity.

Každopádně díky za tipy, budu se těšit na další.

2 Likes

Kdyz to vezmu podle sveho detstvi, tak 9 je na uroven jak Faktoria, tak tech Incredible Machines dostatecne. Kdyz vidim dnesni deti 14-16, co programuji na me urovni, tak bych spis cekal, ze budou tyhle hry hrat i drive.

Jinak Faktorio je asi dobre zacit custom s ne-agresivnimi domorodci. Zalezi asi jak se syn dokaze poprat se situaci, kdy mu tovarnu znici mistni fauna, protoze jim tezbou uhli znecistuje planetu (v agresivnim modu roste mistni fauna prave s urovni znecisteni).

1 Like

Jen v rychlosti k tomu hraní na webu – prohlížeče jdou zamknout na jednu stránku, viz například tady. Ty to asi víš, ale pro jistotu dodávám.

1 Like

Tip z vlákna na Mastodonu, je to sice prvoplánově edukativní, ale vypadá to dobře :slight_smile:

1 Like

Jinak už si takhle víc rodičů (a učitelů) chválilo Minecraft (nehledě na to, že má taky přímo Education Edition).

1 Like

A další tip z Mastodonu :elephant:

1 Like

S dcerou (8 let) občas hrajeme hry od českých Amanita Design. Řeší se tam logické úkoly (některé zvukové jsou pro mě s absolutním “hluchem” neřešitelné, ale ona je vcelku hravě zvládá).

2 Likes

Teď jsme s klukem začali občas hrát stařičkou hru Rollercoaster Tycoon:

Je to nenásilná hra o stavění zábavního parku. Největší zábava je samozřejmě vytvářet šílené horské dráhy a pak koukat, jak lidičky zelenají, jak je jim špatně, a co si v duchu říkají. Ale zároveň to názorně učí trochu té finanční gramotnosti (např. dát něco levně je super, ale jsou na to dlouhé fronty; udělat to drahé sice vydělá víc na každého člověka, ale zas nikdo nepřijde).

1 Like

To je téma!
Potřeboval bych tipy na hry na mobil pro děti kolem 10 let, který ale bohužel nemám v domácnosti, takže to neuhlídám :slight_smile: Chtělo by to něco, co je bude bavit a bude to edukativní. Zatím sleduju věci jako Roblox, Minecraft a nějaký střílečky. Snad jim to aspoň zlepší angličtinu a jemnou motoriku. Spíš se ale bojím, že to má víc negativních vlivů.