Start DiPSy – digitální přijímačky na střední školy

Mám pochopení, že se to může stát, že se na poslední chvíli objeví chyba, se kterou si to nedovolí vypustit. Ale v kontextu nedávného neúplně šťastného spuštění eDokladů, to není úplně radostná situace.

4 Likes

Podrobnosti má Rozhlas. Našli a opravili chybu v nahrávání příloh, ale kvůli těm změnám pak potřebovali znovu projet penetrační testy, aby se ujistili, že ty změny neotevřely nějakou díru. Naštěstí je to okno pro podávání přihlášek otevřené až do 20. února a především datum podání nijak neovlivňuje šanci na přijetí.

6 Likes

S timhle vibuju. Kdyz jsme nasazovali aplikaci do ekosystemu Nationwide BS (to BS znamena building society, btw), tak po nas chteli 24h zatezove testy realne (generovane) aktivity 200k uzivatelu.

Den pred tim jsme si rekli, ze prenasadime infrasturkturu a smazali jsme AWS ucet (pres AWS nuke, je to zabava, doporucuju). No a nove nasazena nefungovala … my sme si smazali i privatni klice, kterymi se sifrovala komunikace s Contisem (dodavatelem) karet.

Tak se cela akce posunula o tyden :see_no_evil:

Komunikovane je to pekne. Stejne jako to minule. Ty prusery je uci alespon kvalitni komunikaci.

3 Likes

Ok tak ne, beru zpet, mam tu reakci od zeny na:

Systém bude spuštěn po provedení testů.

to jako těch přijímacích??

3 Likes

Já mám prostě jedinou myšlenku:
image

3 Likes

To je dobře! Ale tady prostě za poslední dobu jediný nový, co funguje, je Diskutuj.Digital. :cupid: Jinak to je výsměch vedle výsměchu fakt. Mi řekni, jak se před 55 lety mohlo povíst to s tím Měsícem!

6 Likes

Přijímačky na střední nemá chystat pět ajťáků na DPP, říká expert

2 Likes

Ja do toho nechci zabrusovat, abych z toho pak nemusel vybrusovat. Zvlast kdyz tu resime ajtaky ze Slovenska na DPP (ani s jednim nemam problem, ale rozumim lidem, co muzou).

Ale s clankem nesouhlasim, naopak na mnohem vice projektech by se mela nakupovat pracovni kapacita (cti: XYZ ajtaku/designeru/dalsich bejku) a udrzovat interni produktove tymy schopne to managovat a kvalitne dodavat.

Ta soucasna kultura zakazek na produkt je peklo.

6 Likes

Ono platí oboje. Jasně, že takový produkt nemá mít na starost „pět ajťáků na DPP“, ale normální produktový tým. Ale na druhou stranu úplně souhlasím s Martinem, že by ten vývoj měl probíhat mnohem víc v režii zadavatele, který si bude dokupovat externí profesní kapacity podle potřeby – a z toho pohledu je škoda, že se v tom Cermat teď takhle koupe. Protože v principu je to správná cesta.

3 Likes

Onen expert vývoji v IT opravdu nerozumí. Jako vedoucí pracovník, který právě opustil MŠMT, nepřiznává chybu bývalého vedení ministerstva, které digitalizaci ve všech směrech více méně sabotovalo.

Vůbec tu situaci na MŠMT neznám, ale on ju kritizuje docela otevřeně, viz rozhovor pro Respekt (odemčený odkaz):

Ano, MŠMT kritizuje, ale za chyby v postupu digitalizace je IMHO spoluzodpovědný spolu s exministrem.

Máš představu, co se tady mělo udělat líp? Pro mě zvenčí bylo to řešení Cermatu docela pank, ale co měli dělat, když jim ta soutěž vyhořela? Mělo se to líp soutěžit?

Digitalizace přijímacího řízení byla ve vládou schváleném Dlouhodobém záměru s termínem v roce 2022. Ministr Plaga a jeho suita se na to vykašlali, nebyli ani schopni zabránit korupci v CERMATu. Krejčí CERMAT převzal v rozkladu s částí nepřátelského personálu, takže má můj obdiv. Párkrát jsem s ním mluvil a plně respektuji jeho rozhodnutí vyvíjet in-house (osvědčilo se mi to i na MPSV). Nic jiného nezbývalo a prioritou bylo nezopakovat kolaps se zápisovými lístky a stresem rodičů i dětí z nedostatečné kapacity a nedostatku informací.

4 Likes

S trochou štěstí to ještě může dopadnout dobře, když ten systém dneska naskočí a následně se tam nic dalšího nevysype. V médiích už proběhlo volání po krvi pana Krejčího, mně to zatím přijde předčasné – kdybychom vyhazovali každého, kdo v tom stávajícím prostředí nezvládne dodat bezproblémové řešení přesně na čas, daleko bychom se nedostali.

2 Likes

Jen pro zajímavost tisková zpráva firmy PragoData, která se odvolala k ÚHOS:

1 Like

Diky, o tom jsem nevedel.

Vzdelavaci okenko:
Zadavatel verejne zakazky ma pravo vyradit firmu, ktera poda podezrele nizkou nabidku. (cenu, za kterou to bezne nejde dodat)

Za me se nedivim, za 400k bych to asi taky nechtel.

3 Likes

Ze sociálních sítí: Pohled zevnitř na elektronické přijímačky na střední školy

Petr Borecký komentuje situaci s DiPSY na sociální síti X: "Elektronické přijímačky na střední školy - také jste si říkali “Mysleli to dobře, ale dopadlo to jako vždycky?”

Já si to říkal také.

Ale pak jsem měl možnost přečíst si insiderovský pohled z druhé strany a samozřejmě to není jen černé a bílé. Delší čtení, ale prosím, chvilku mu věnujte.

P.S. Text publikuji se souhlasem osoby, která jej vytvořila. Vypustil jsem jména osob, které nejsou veřejně činné."

3 Likes

Tak už to valí :crossed_fingers:

Velmi hrubým průměrem je to řekněme 120 tisíc lidí na 17 dní, co zbývají do uzavření přihlášek, takže 7000 přihlášek denně. Chtěl bych teď mít přístup do analytiky těch dotčených systémů :slight_smile:

2 Likes

Výborný rozhovor s vývojáři systému na Lupě:

https://www.lupa.cz/clanky/pracovali-jsme-i-na-stedry-den-ale-stejne-jsme-za-blbce-vyvojari-popisuji-pozadi-vzniku-systemu-prihlasek-na-stredni-skoly/

Je skvělý, že někdo místo psaní dalších sarkastických textů udělal rozhovor přímo s nimi.

4 Likes