Využití potenciálu odborníků na rodičovské – portál pro flexi úvazky a projekty ve státní správě

Stát by mohl (a měl) využít potenciálu maminek (a tatínků) na rodičovské dovolené, které jsou odbornice ve svém oboru (nejen v IT - programátorky, projekťačky…, ale všechny obory) a normálně by do veřejné správy za mrzký peníz pracovat nešly, ale během rodičovské mají trochu jiný mindset a nedostatek příležitostí k redukovaným úvazkům. Mají potřebu se realizovat během rodičovské a zároveň mají velmi individuální požadavky na čas/flexibilitu. Stát by mohl mít jednotný portál na inzerci/calls for projects/postnutí agendy se kterou je potřeba pomoc/konzultace ve veřejné správě na propojení a komunikaci s těmito lidmi.

Výhody pro stát:

  • přístup k odbornicím a odborníkům pro pomoc s agendou napříč veřejnou správou, než mu je opětovně vysají firmy

Výhody pro maminky (a tatínky) na rodičovské

  • redukovaný úvazek či jiná forma spolupráce, která je flexibilní tak jak potřebují
  • udržení a rozvoj skillsetu
  • seberealizace
5 Likes

Jako příklad řešení pro méně kvalifikované pozice mě zaujal český startup Flecto. Co jsem pochopil, zaměstnavatelé se těch roztříštěných úvazků bojí, protože se jim blbě plánujou. Takže tahle služba bere tuhle nepříjemnou práci na sebe:

Víme, že dělit plné úvazky na kratší úseky je organizačně a administrativně velmi náročné, proto vám přinášíme technologické řešení – platformu umožňující přizpůsobit nabídku práce potřebám pracovníků skrze fragmentarizaci pracovního úvazku na jednotlivé směny.

Nevím, jak dobře jim to funguje, jen mě to zaujalo jako technologické řešení problémů v oblasti HR. A proto mně to přijde relevantní i tady, i když jde o výrazně odlišné prostředí a vysoce kvalifikovanou práci (a vlastně i úplně jinou motivaci).

Hlavní otázka pro mě zní, jestli veřejná správa tenhle typ kontaktu vnímá jako přínos. Podle mě pouze výjimečně.

1 Like

Diky za sdileni @zoul! :slight_smile: Flecto platforma je velice zajimava - takovy to typ spoluprace urcite musi byt “bezbolestny” pro obe strany aneb zadna dlouha vyberova rizeni, zadny slozity management apod., takovy to typ vztahu by default kratkodoby protoze tito lide uz jsou defacto zamestnani (ale na rodicaku). Jeste me napada reseni Quickjobs jako inspirace k hiringu a osloveni potencialnich spolupracovniku (i kdyz zamerena na jinou cilovku a chybi tam ta management cast) nebo pak treba priklad z volunteeringu na postovani projektu VolunteerMatch a pak jeste volunteer management/koordination systemy jako OnSinch (jediny priklad, co jsem nasla s trochu obstojnym UX/UI jinak je treba zavrit obe oci :smile:).

Otazka na tu verejnou zpravu - kde se muzeme zeptat? :slight_smile:

Z nedavnych prikladu (viz Dipsy), kde dela stat nejake tech reseni se zda ze lepeni na kolene a poskladani tymu z vicero zdroju by az tak nevadilo :joy:, treba by vetsi organizovanost, oversight, organizovanejsi QA etc. byla prijemnym bonusem. :sweat_smile:

1 Like

To poskládání vlastního týmu je ve veřejné správě – bohužel! – výjimka, většinou se soutěží hotový produkt, s jehož výrobou pak zadavatel nemá skoro nic společného, dostane ho hotový zabalený ve fólii.

S týmem DiPSy bychom v Česko.Digital rádi výhledově domluvili nějakou retrospektivu, abychom se poučili, v čem se to řešení povedlo a jak by případně mohli příště přispět lidi zvenčí. Protože u podobných vysoce rizikových projektů je vtažení dalších hráčů zvenčí vlastně kontraproduktivní, čistě pragmaticky je lepší držet malý tým s menšími nároky na komunikaci a synchronizaci. Možnost zapojování expertů a expertek zvenčí je super, ale vyžaduje určitou stabilitu a zralost toho týmu a prostředí, což je podle mě ve veřejné správě výzva.

2 Likes

V rámci DIA mají vzniknout nějaká kompetenční centra, což je podle mě blízko tomu, o čem se tady bavíme. Dovedu si představit, že by právě v takovém kompetenčním centru mohli zájemci projít nějakým základním proškolením, po kterém by mohli vyrazit pomáhat do veřejné správy. Četl jsem na tohle téma výborný rozhovor s někým, kdo něco podobného dělal v americké veřejné správě, pokusím se dohledat.

2 Likes

Zajimalo by me, jestli ve VS existuje nejaky framework podle ktereho ty tymy jedou, kdyz uz teda vysoutezi projekt a nebo jedou podle sebe - pak by bylo jednodussi plug in a plug out ty experty kdyz uz by tam byl nejaky konsezus (aka jedeme Agile a takhle, mame design system a takhle ho pouzivame/spravujeme, podobna skladba tymu, pravidla kolaborace etc.). S VS nemam zadne zkusenosti, proto se ptam naivne. :sweat_smile:

2 Likes

Ohledne VS a nejakych incentiv a programu, mam pocit, ze v Dansku meli nejakou expertni databanku na zapojovani do projektu. Podivam se, jestli to tak vubec je nebo uz to utnuli.

1 Like

To jsou velmi dobré otázky! Realita je stručně řečeno horší :slight_smile: Tím vodícím „frameworkem“ jsou vesměs jizvy získané v předchozích soubojích s různými překážkami, viz například tohle téma:

Agile stručně řečeno nejedeme, pro veřejnou správu je zatím až na výjimky naprosté sci-fi, že by mohla nakupovat nikoliv hotový produkt, ale kapacitu vývojového týmu, který si bude sama řídit.

1 Like

Tohle je skvely! :slight_smile: Chapu, ze se na tom nadreli, ale retro by bylo zajimavy. :slight_smile:

1 Like

Už jsem to našel, je to Matt Cutts (ex Google), který pracoval pro US Digital Service:

Na YouTube je to nakrájené, ta část o USDS začíná po 18. minutě. Tady je to v čistě zvukové podobě:

Musím si to znova poslechnout, už je to dávno – snad to nebyla chiméra a je to fakt relevantní pro tuhle debatu :upside_down_face:

Já jsem to u nás zavedl a to si nedovede představit ten boj s větrnými mlýny a dinosaurus efektem. Web připravujeme “in da house” s Mělníckými freelancery komplet za 350 místo 780 tis a mob. aplikace podobně. Tvoříme s místním grafikem jednoduchý digitální kodex jak mají vypadat naše aplikace. Nedovedeme si představit ten hunbuk kolem. I vytýkací dopis byl ve vzduchu :grinning:

2 Likes

Bavíme se o digitálních projektech nebo fungování týmů obecně? Pokud obecně, fakticky žádný framework není, zároveň teď v týmu sekce nejvyššího státního tajemníka vzniká projekt na definici kompetencí představených (tzn. manažerů), ale těžko říct, kdy a v jaké kvalitě bude doručen.

Flexibilní uvázky a návrhy k nim by rozhodně měly směřovat na Ministerstvo práce a sociálních věcí, které v ruce drží i zákoník práce.

1 Like

A vytýkající dopis kvůli čemu jako?

Pak někdy povím osobně nebo call

tak když to nasdílíš sem, tak se může v tom použit i někdo další, já si tu informace vezmu tak akorát do hrobu :slight_smile:

Obecně, nedodržení pracovní směrnice. :wink:

Zkusím se vrátit zpět k tématu. Funguje něco podobného v cizině? Známe reálnou poptávku? Jaký typ úkonů úřady poptávají? Pro zadavatale je to práce navíc (kvalitní specifikace zadání, prověření kandidátů, koordinace, onboarding, administrativa, právní otázky, kontrola výsledku, řešení nedostatků). Hledat portál je myslím předčasné. Navíc, freelanceři mají dnes řadu jiných možností (Fiverr apod).

1 Like

Takový framework by podle mě byl kontraproduktivní:

  • kazdy projekt má své unikátní potřeby a není dobrý nápad se to snažit sjednotit (nějaký projekt může být waterfall, nějaký agile). Takhle to funguje i v soukromé sféře.
  • agilní vývoj má i řadu nevýhod, hlavně z pohledu zasmluvnění a nějakého transparentního výběru partnerů
    • u klasických waterfall (fixed scope fixed price) mám jasný zadání, poptávám firmy za kolik to udělají, potom dle nabídky vyhodnotím, kterou chci a tuším, co na konci dostanu). Kazdy takovy projekt muzu resit s jinym partnerem, protoze je jasne vymezeny.
    • agilni vyvoj ma vetsinou i takovy kontrakt - organizace plati postupne za straveny cas a ne za vysledek. Krome toho, ze tohle vyzaduje uplne jiny skillset na strane dodavatele, tak je strasne tezke ferove si vybrat nejakyho partnera, protoze je to mnohem vice o duvere nez u toho waterfallu. A kdyz jeden projekt skonci, tak co? Vzhledem k nutnosti duvery bude automaticky stavajici partner mnohonasobne zvyhodneny (protoze ma jiz tu duveru) a verejna sprava bude silne motivovana nezkouset nikoho jinyho, protoze tam bude obri risk.

A ke konkretnimu tematu:

  • Flexibilni nabirani part-time lidi (v tomto pripade odborniku na materske) je v IT strasne komplikovane, protoze malokdy se to vyplati.
    • Part-time clovek potrebuje stravit onboardingem do projektu stejne hodin jako fulltime clovek → pokud se bavime o uvazku 0.5, tak tedy trva dvojnasobek casu (nepotrva to treba 2 tydny, ale 4 tydny), nez zacne tymu prinaset nejakou hodnotu
    • V klasickem tymu, ktery dela vse (backend i frontend) spolu tym komunikuje na denni bazi. U part-timesty muze byt problem, ze bude tym blokovat, protoze zrovna ten den nepracuje. To se samozrejme da resit, ale je to komplikace navic. Casto se to “resi” tak, ze ten clovek resi neco izolovaneho a ve vysledku tak neni moc clenem tymu.
    • Nekdo asi namitne “ale firmy furt berou IT studenty na castecny uvazek!”. Tam bych jenom zminil, ze vetsinou to je ze strany firmy investice do budoucna, protoze si toho cloveka vychova pripadne udrzi, kdyz dostuduje a hleda fulltime.
1 Like

2 posts were split to a new topic: Agilní vývoj ve veřejné správě

Debata o agilním vývoji mě zajímá, tak jsem ju hodil do samostatného tématu, ať se nemusíme krotit :slight_smile:

Pokud jde o to problematické začleňování externích lidí do týmu, já s tím vlastně souhlasím, extra v tom tlaku na projekty ve veřejné správě je pro mě momentálně těžko představitelné, že by si někdo dobrovolně přidával další komplikace. Přesto mně ta možnost vzájemné výměny zkušeností přijde skvělá – ale je to podle mě spíš otázka designu nějakého formátu, ve kterém by se to mohlo efektivně dít, než jednoduché „seznamky“.

2 Likes